שאלות ותשובות נפוצות בעיצוב גרפי 

שאלות ותשובות נפוצות הקשורות ללוגו

האם כל עסק צריך לוגו?


בעידן התחרותי של היום כל בעל עסק צריך שיהיה לו ללוגו, הלוגו הוא הפנים של העסק והסמל הויזואלי הראשון שאנו רואים, הלוגו מפרסם אותנו גם כשאנחנו לא נמצאים אם זה על על שלטים, ברשתות חברתיות, באתר ובאמצעי שיווק נוספים. כמו שלכל אדם יש שם כך גם עסק חשוב שיהיה לו שם זהות ובידול, תפקידו של הלוגו בין היתר לבדל עסק מהמתחרים שלו. אנחנו נמצאים בעולם מאוד תחרותי ורווי במגוון גדול של עסקים ומתחרים, בעל עסק שלא יהיה לו לוגו יעלם ויהיה לו קשה פרסם את עצמו. ללוגו תפקידים רבים כמו: בידול מהמתחרים שלנו, לשדר ערכים מסויימים ולעביר מסר מאוד ברור. לוגו טוב ונכון צריך להיות מינימומום בקו נקי ולשדר מקסימום, לכן חשוב מאוד שבלוגו לא יהיו הרבה סמלים, מומלץ 2 צבעים ופונט 1, מכוון שככל שיש הרבה פרטים כך יהיה קשה למוח לזכור את הלוגו שלנו.
האם הלוגו צריך להיות יפה?


יופי זה עניין סובייקטיבי, לכן, תמיד יהיו כאלה שיאהבו או לא יאהבו את הלוגו שלנו. מה שחשוב שהלוגו יהיה נכון. הלוגו למעשה נועד לקהל היעד של בעל העסק והוא צריך להעביר מסר וערכים מסוימים. לדוגמה הלוגו של פרטנר, הרבה אנשים לא אוהבים את הלוגו, אבל הלוגו טוב ומעביר את המסר הנכון של תקשורת, חיבור המסר העיקרי של חברת פרטנר הוא תקשורת ומענה ללקוח בעולם הדיגיטלי שבו אנו חיים. המסר מועבר בלוגו בצורה מושלמת על אף שהוא נחשב ללוגו שלא כולם אוהבים את המראה שלו. הוא פשוט קליט ומעביר מצויין את המסר של תקשורת וחיבור.
מה הופך לוגו ללוגו טוב?


ישנם כמה פרמטרים חשובים שיהפכו את הלוגו שלנו ללוגו טוב: - מינימליסטי פשוט וקליט שהמוח יוכל לזכור אותו בקלות רבה - כמה שפחות צבעים, עדיף 2 צבעים - פונט 1, לא יותר מ-2 פונטים ורק אם יש לכך סיבה מוצדקת - סמל 1 ולא ריבוי בסמלים - חשוב שהלוגו יהיה יצירתי ושונה מהמתחרים - הלוגו צריך להיות רלוונטי לערכים ולתחום שאותו הוא מייצג זכרו לוגו אמור לשדר מקסימום ערכים במינימום קווים !
האם הלוגו שלך ייחודי רק לבעל עסק 1?


הלוגו שאני מעצבת ייחודי ויש רק 1 כמוהו. אין שני לוגויים שעיצבתי שהם זהים.
האם עסק צריך שבלוגו שלו יהיה סלוגן?


לא בהכרח, הסלוגן מבטא ומשקף ערכים מסויימים שלנו, אם הסלוגן קליט וזכיר זה עוזר לנו לזכור את המותג בקלות. לרוב המותגים הגדולים יש סלוגן. אפשר גם משפט עד 5 מילים שמסביר את מהות העסק.
מה זה לוגו טיפוגרפי?


לוגו טיפוגרפי הוא לוגו שבנוי מהאותיות של הלוגו בלבד, האות/הפונט יהיה שונה ומיוחד ויחזק את המסר שהלוגו מעביר. לוגו מהסוג הזה הוא קליט ומתוחכם, לעיתים בתוך הפונט תסתתר צורה המרמזת לנו על משהו מסויים שמקשר אותנו ויזואלית למותג. דוגמה מעולה הלוגו של חברת FEDEX, חברת המשלוחים הגדולה בעולם. שימו לב שבין האותיות EX מסתתרת הצורה חץ שמדגישה לנו את המהירות של חברת השליחויות ואת החדשנות בה דוגלת החברה. הלוגו מתוחכם, פשוט, קליט וזכיר ומעביר את המסר מצויין. הלוגו זכה לפרסים גדולים ברחבי העולם.

שאלות ותשובות נפוצות הקשורות למיתוג

מה זה מיתוג ?


מיתוג זאת בעצם שפה גרפית ויזואלית שהעסק / ארגון / שרות / חברה מזוהים עם הסביבה. הבסיס למיתוג מתחיל בעיצוב הלוגו כמובן לאחר שמאפיינים את העסק ואת קהל היעד. לאחר עיצוב הלוגו כל פריט עיצובי שנעצב נשתמש באותם הפונטים, באותם צבעים ובקו העיצובי שבונה לנו לאט לאט את המיתוג של העסק. מיתוג היא שפה ויזואלית לעסק שלנו על מנת שהעסק שלנו יזוהה עם הסביבה. המטרה בסופו של דבר, לגרום ללקוחות שלנו להיות מזוהים עם העסק שלנו ללא מילים ובאמצעות שפה ויזואלית. לכל עסק / חברה / שרות / ארגון יש את פרטי המיתוג שמתאימים לו. פרטי המיתוג משתנים בהתאם לסוג העסק. פרטי המיתוג כוללים: עיצוב לוגו, כרטיס ביקור, ניירת עסקית, פולדר, רול-אפ, באנרים, פליירים, ברושורים ועוד... לכל עסק חבילת המיתוג המתאימה לצרכים שלו. חשוב מאוד להקפיד על שפה גרפית אחידה. ככל שנקפיד העסק ישדר את הערכים שהוא מאמין בהם, ישדר אמינות, עקביות ומקצועיות עם הסביבה.
למה בכלל צריך מיתוג?


בעידן התחרותי של היום כל עסק בין אם הוא קטן, ביינוני או גדול מחייב שיהיה לו בידול ויזואלי שיבדל ויבליט אותו מהמתחרים ושידגיש את הערכים שלו מכאן נולד הצורך במיתוג. עסק שיש לו מיתוג ושפה גרפית ויזואלית הוא למעשה מזוהה בקלות עם הסביבה והקהל יעד שלו, עסק שיש לו מיתוג נכון משדר מקצועיות, אמינות ויציבות, בעזרת פרטי המיתוג: עלונים, באנרים, פולדרים, ברושורים, אתר אינטרנט, כרטיס ביקור דיגיטלי, רול-אפ ועוד.... ניתן לשווק את העסק בכל ערוצי הפרסום, דרך השפה הגרפית ניתן ליצור תדמית לעסק עם הסביבה.
מה ההבדל בין מותג למיתוג?


המילה מותג מורכבת משני מילים: מוצר ותג. לדוגמה: נעל ספורט הוא מוצר, נייק ואדידס הם מותגים לנעלי ספורט. המשמעות של המושג מותג הוא למעשה התחושות והרגשות שאנו מרגישים כלפי המוצר עצמו, לדוגמה המותג נייק משרד לנו נעלי ספורט חזקים, מהירים, קלילים ומותאמים לריצה. האות V מסמל ניצחון ובהטייה שרומזת לנו על מהירות. לכן כשאנחנו קונים נעליים של המותג נייק אנו מרגישים ספורטיביים, קלילים, מהירים. לסיכום התחושות שאנו מרגישים על מוצר מסויים זה למעשה יוצר את המותג. לעומת זאת מיתוג הוא תהליך עיצובי של בניית שפה גרפית למותג מסויים (ראה תשובה מה זה מיתוג)
איך אני אדע איזה חבילת מיתוג אני צריך ?


חשוב לדעת כמה דברים לפני שבוחרים חבילת מיתוג: - באיזה תחום העסק שלך עוסק? - כמה שנים העסק שלך קיים? - מהם ערוצי השיווק המתאימים עבורך? - האם עברת בעבר תהליך מיתוג ? - האם אתה מעוניין לחדש ולדייק את המיתוג הנוכחי שלך? - מהו התקציב שלך עבור מיתוג עסקי? לכל תחום מתאימים עזרי שיווק מסויימים בשיחה טלפונית ולאחר מס' שאלות ידע הלקוח אלו פרטי מיתוג מתאימים ורלוונטים לשיווק העסק והתחום שלו.
מהו תהליך המיתוג ?


תהליך המיתוג מתחיל בפגישה עם הלקוח במטרה להכיר את השירותים / המוצרים של העסק ולהבין מהם הערכים החשובים שהעסק רוצה לשדר. בפגישה עם בעל העסק או נציג מטעמו, הוא יענה על מס' שאלות שמאפיינות את העסק, כמו: מה העסק צריך לשדר, איזה ערכים חשוב להעביר, מי הם המתחרים, צבעים ופונטים מומלצים ועוד שאלות נוספות שיעזרו להכיר את העסק. לאחר אפיון העסק, השלב הבא הוא שלב עיצוב הלוגו שלוקח כשבוע ימים עד לעיצוב 3 דוגמאות שונות ללוגו בהתאם לאיפיון שנעשה בפגישה. לאחר מכן מתקיימת שוב פגישה עם הלקוח על מנת להסביר ולהציג את הדוגמאות של הלוגו, בד"כ הלקוח מתחבר לדוגמה אחת או שתיים ולאחר מס' ימים בעל העסק מקבל החלטה איזה לוגו יבחר, חשוב מאוד בזמן הזה שמחליטים להתייעץ עם 2-3 אנשים שאנחנו סומכים עליהם ולא עם הרבה אנשים, מאחר ולכל אדם יש את הדעה שלו וזה גורם לבעל העסק להתבלבל ולא לקבל החלטה נכונה עבורו. תמיד צריך לזכור שהלוגו מדבר ללקוחות שלנו ולא כולם הם הלקוחות שלנו..... לאחר שבעל העסק בחר את עיצוב הלוגו שהכי מדוייק עבורו, מתחיל תהליך המיתוג ובניית השפה הגרפית של כל פרטי העיצוב המתאימים לאותו עסק. התהליך מאוד חוויתי ומהנה, הלקוח לומד להיות מדוייק מאוד בשירותים שלו ובהתאם לצרכים של בעל העסק מעצבים את פרטי המיתוג, בונים שפה גרפית ויוצרים תדמית נכונה ומדוייקת לעסק. פרטי המיתוג כוללים בין היתר: • עיצוב לוגו והתחלה של שפה גרפית • עיצוב כרטיסי ביקור לדפוס או כרטיסי ביקור דיגיטליים • עיצוב פלייר / עלון הסברה • עיצוב פולדר ודפי מידע • עיצוב רול-אפ • עיצוב ניירת עסקית ומעטפה • עיצוב חתימה למייל • עיצוב באנרים ומודעות לרשתות חברתיות • בניית אתר באותה שפה גרפית
מהם התועלות והמטרות של המיתוג ?


• בידול ובולטות מהמתחרים שלנו • לשדר מקצועיות, עקביות ואמינות ולהתפס בעיני הקהל שלנו כמותג מקצועי שרוצים לרכוש ממנו בביטחון רב • תשתית שיווקית על מנת שנוכל לפרסם את העסק שלנו בכל ערוצי השיווק המתאימים לנו • להעביר את הערכים שלנו בשפה גרפית ויזואלית • להגיע לקהל היעד המדוייק והפוטנציאלי שלנו
• לדייק את השירותים והמוצרים שלנו • להגדיל את מס' הלקוחות הפוטנציאליים שלנו • והכי חשוב להגדיל את הריווחיות שלנו

אם יש לכם עוד שאלות בכל מה שקשור למיתוג ועיצוב גרפי

מוזמנים לכתוב לי בווצאפ, אשמח לענות

ולהכניס לכאן את השאלות והתשובות

ריקי כהן זליג - מעצבת גרפית: 054-7703810